ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Kankara z penalty, Souček a Klíma vystříleli výhru 3:2 na hřišti ČAFC!

18. 09. 2022

„A“-muži – Takový den, jakým byla neděle 18. září, Slavoje Vyšehrad v této sezoně dosud nezažil. Nejprve starší i mladší dorost porazily týmy Viktorie Žižkov 3:2 a 3:1, potom U 18 vyhrála 4:2 ve Vršovicích a v podvečer pak A- muži zvítězili v Záběhlicích 3:2 nad ČAFC.

Do sítě domácích se trefili Tomáš Kankara z penalty po faulu na Davida Součka, který pak sám vstřelil druhý gól. V nastaveném čase rozhodla o třech bodech pro šemíky trefa kapitána Jaroslava Klímy ml. Kankara byl u všech tří branek Vyšehradu: u druhé a třetí totiž asistoval.

Díky premiérovému vítězství v sezoně se naše mužstvo odlepilo ze dna tabulky a se ziskem pěti bodů se posunulo alespoň na 15. místo. Prozatím, neboť by to určitě mělo jít i výš.

Hráči v modrých dresech si tak konečně zakřičeli po utkání vítězný pokřik, i když… Bylo to v kabině, do níž v prvním poločase pronikl zloděj a několik hráčů Vyšehradu okradl. Radost po utkání vinou této neblahé události proto nemohla být úplně stoprocentní…

Základní sestava se musela obejít bez Krivosheeva a Babky, naopak vrátili se do ní Přech a Souček. A právě posledně jmenovaný hráč pronikl již po dvou minutách hry před bránu domácích, jeho zpětná přihrávka šla ale nabíhajícímu Starečkovi na paty, a míč tak nezasáhl.

Po deseti minutách hry se blýskl pohotovou střelou zpoza vápna Holyk, jen těsně minula cíl. Následoval výkop brankáře M. Štěpánka, který zachytil na půlící čáře hlavičkující Přech. Míč posunul k Součkovi, který se s ním vydal z levé straně hřiště do vápna domácích a až téměř u brankové čáry ho nedovoleně zastavil stoper Machurka. Kankara z penalty ve 13. min. načal skóre: 0:1!

Ve 29. min. se natlačil do zakončení domácí útočník Bergmann, ale nakonec jen sklepl míč do zámezí. Tři minuty nato jeho spoluhráč Pícha z trestného kopu zpoza vápna přestřelil. Týž hráč si o pět minut později naběhl do čisté gólové šance, ale centr nezasáhl dobře a z bezprostřední blízkosti až neuvěřitelně přehodil Klomínkovu bránu.

Ve 45. min. Bergmann vyhrál souboj se dvěma bránícími hráči v modrém a střelou z pravé strany trefil bližší tyč hostující brány. Z dorážky pak F. Štěpánek ve skluzu a z bezprostřední blízkosti přestřelil. V nastaveném čase první půle se probil zleva až před brankáře Čafky Souček, ale byl v úhlu a neměl už prostor kam zamířit, trefil tak jen gólmana.

Dvě minuty po návratu ze šaten (...návratu naštvaném, protože šatna byla týmu hostí vykradena) Kankara vyvezl míč od vlastní šestnáctky, prodloužil do běhu podél pravé postranní čáry Krčmářovi, který ideálně a přesně načasoval přihrávku lépe postavenému Součkovi. Ten si zkušeně poradil a poslal balon ke vzdálenější tyči: 0:2!

Dvě minuty nato, na druhé straně hřiště, ve skluzu zakončoval Pícha, ale trefil jen dobře postaveného Klomínka. Naopak v 66. min. po rohovém kopu mohl zvýšit už na 3:0 Kankara, jenomže napálil hradbu zelených těl těsně před brankovou čarou. Byla to vyložená šance. Jen dvě minuty nato si po krásné přihrávce od Krčmáře naběhl znovu do vyložené příležitosti Kankara, ale trefil pouze brankáře domácích a chytil se za hlavu.

V 71. min. mohl zase snížit Pícha, technickou střelou trefil břevno Klomínkovy brány.

V 74. min. po rohovém kopu hlavičkoval z malého vápna Kankara, ale mimo tři tyče. Byla to už jeho třetí vyložená šance v průběhu pouhých osmi minut na to, aby zvýšil na třígólový rozdíl. V 77. min. Kankara kolmou přihrávkou nastartoval Krčmáře a ten z hranice vápna technickým pokusem jen těsně minul. To byla čtvrtá gólová možnost Vyšehradu v  této fázi hry, tedy za dvoubrankového vedení.

O 62 vteřin později se naopak brankově prosadili zelenobílí. Po autovém vhazování a Matouškově vysokém nákopu do vápna hlavičkoval zblízka u vzdálenější tyče Dmytrenko: 1:2. Celá defenziva Slavoje v tu chvíli zcela zaspala a nereagovala na jednoduchou situaci. V 82. min. po centru zprava mohl znovu skórovat Dmytrenko, jeho pohotový volej ale fantastickým zákrokem vytěsnil Klomínek do zámezí. Byl to divácky nejatraktivnější moment celého zápasu. O šest minut později mohl vyrovnat i Nováček, ale z jasné šance hlavičkoval vedle.

V 90. min. po Klomínkově výkopu šel do brejku Šrejber, ale najednou se ozvala píšťalka a hra se vrátila o několik desítek metrů zpátky – za verbální komentář Starečka. A tento neobvyklý dárek také domácí plně využili: Machurka z nepřímého kopu přiťukl míč nakrátko Matouškovi a ten zdálky trefil šibenici: 2:2.

Ve čtvrté minutě nastaveného času po rychlé akci Romanishaka, který právě přišel na hřiště, Šrejbera a Krčmáře vybojoval Slavoj ještě rohový kop. Ten rozehrál z levé strany Holyk nakrátko na Vodičku, který odcentroval do ohně, kde si míč sklepl Kankara. Balon se odrazil ke kapitánu Klímovi, který vystřelil a s pomocí teče domácícho hráče Sochora změnil směr a zaplul přesně k tyči: 2:3! Hrálo se dál a o minutu později byl po faulu vyloučen Přech. V sedmé minutě nastaveného času zápas skončil.

Podobný závěr vyšel A-týmu Vyšehradu naposledy loni na podzim při zápasech ČFL v Benešově a pak i v Plzni.

V 8. kole přeboru tým Vyšehradu přivítá v neděli 25. září na domácí půdě soupeře z Braníku, což je měření sil, které lze na úrovni této městské soutěže považovat za derby. Jeho výkop je v 16.30 hod.

Trenér Jaroslav Klíma: „Zaslouženě jsme vyhráli, i když to bolelo. Přitom za stavu 2:0 pro nás jsme měli dvě až tři další velmi dobré příležitosti, abychom přidal ještě třetí gól, a zápas by se pak už dohrál v klidu. Namísto toho domácí snížili a ve chvíli, kdy jsme šli do brejku a přečíslení, byla v jejich prospěch odpískán nepřímý kop, po němž vyrovnali na 2:2. Nakonec jsme ale i s trochou štěstí vstřelili vítěznou branku, a konečně tak vyhráli. Postrádali jsme přitom dvě naše opory, záložníky Krivosheeva a Babku.“

ČAFC Praha – Slavoj Vyšehrad 2:3 (0:1)

Praž. přebor (7. kolo), hráno v neděli 18. září 2022 v Záběhlicích. Branky: 78. Dmytrenko, 90. (+1) Matoušek – 13. Kankara z pen., 47. Souček, 90. (+4) J. Klíma ml. Střely na branku: 7:5. Střely mimo: 8:5. Soupeřem zblokované střely: 5:4. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 2:3. Rozhodčí: Stěhule – Stránský, Vítek. ŽK: Machurka – Přech, Stareček. ČK: 90. (+5) Přech (Vyšehrad). Diváků: 75.

ČAFC: M. Štěpánek – Švara, Machurka, Lukeš, Kaliba – Neuberg (54. Matoušek) – F. Štěpánek (46. Knap), Peake, Sváta (54. Nováček) – Pícha (82. Sochor) – Bergmann (71. Dmytrenko). Trenér Pavel Novotný.

Vyšehrad: Klomínek – Přech, Stareček, J. Klíma ml., Pryšljuk (90. +2 Romanishak) – Lískovec, Kankara, Holyk, Vodička – Krčmář, Souček (63. Šrejber). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Steiner, Králík a Štěpnička. Trenér Jaroslav Klíma.