ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Spíš než bod zvenku dva ztracené body: remíza 3:3 ve Štěchovicích

25. 09. 2021

„A“-muži – Hodně naštvaní, protože zase nedokázali dotáhnout do vítězného konce velmi dobře rozehrané utkání, odcházeli v sobotu 25. září krátce po poledni ze štěchovického trávníku fotbalisté Slavoje Vyšehrad. Šemíci vedli 1:0 zásluhou branky Jana Suchana z penalty a po změně stran dokonce 3:1 díky dvěma „slepeným“ trefám Matěje Kubeše (na snímku vlevo), a přestože měli kombinačně viditelně navrch, chtě nechtě se museli nakonec spokojit s remízou 3:3. A to zejména vlastní vinou v podobě nezvládnutého ubránění dvou standardek a jednoho brejku domácích, který následoval po pokažené jednoduché přihrávce ještě na polovině soupeře. I po devíti odehraných kolech ČFL zůstalo naše mužstvo na čtvrtém místě tabulky.

V základní sestavě došlo k jedné vynucené změně: distancovaného Vandase (vyloučeného v předchozím utkání s Král. Dvorem) nahradil dorostenec H. Gerža, který se ale postavil na levý kraj záložní řady a Vandasovo místo na hrotu zaujal Drobílek. První opravdu velkou šanci však měli domácí: v 9. min. po zpětné přihrávce od Volešáka Lanc z místa penalty ve vyložené příležitosti přestřelil Šulcovu bránu. Tři minuty nato, na druhé straně hřiště, po krásné kombinaci a finální přihrávce od Tvaroha, dostal míč do sítě domácích zblízka Kubeš, byl mu však odmáván ofsajd. Pokud to nebyl ofsajd sporný či problematický (vzhledem ke zpětnému centru Tvaroha), byl každopádně velmi těsný...

Ve 20. min. centroval zleva Gerža a Kubešovu křížnou střelu brankář Vašák vyrazil před sebe – před dobíhajícím Tvarohem v poslední chvíli zachránil štěchovický stoper Puchmertl. Střelou zdálky to zkusil stoper Opluštil, mířil nad, zatímco po Suchanově přihrávce pálil zpoza vápna kapitán Šandera, jeho střelu zblokoval na roh opět Puchmertl. To byly vše situace hodně blízko ke gólovému vyústění.

Pak se zase osmělili domácí: po půlhodině hry postupoval z levé strany s míčem sám J. Pek, nicméně o deset let starší Šandera jej doběhl a donutil domácího hráče, aby se při zakončení dostal do nevýhodného úhlu. Šulc tak Pekovu střelu vcelku bezpečně ztlumil.

Ve 37. min. pálil z úhlu na druhé straně i Drobílek, minul. Ve 41. min. ale Opluštil křížným pasem z vlastní poloviny hřiště našel v jeho středu Suchana, ten prodloužil doprava na Geržu, který na nic nečekal a vydal se do šestnáctky domácích, kde ho bodyčekem poslal k zemi Jakobovský. Suchan z penalty neměl žádný problém: 0:1!

Ve 44. min. si ale při souboji s Geržou u postranní čáry zkušeně sedl na zem Lanc a domácí získali výhodu trestného kopu, který měl pro bránící mužstvo fatální následek. Volešák od pravé postranní čáry odcentroval a nabíhající Puchmertl hlavičkou z malého vápna vyrovnal na 1:1. Z pohledu hostujícího týmu to byl hodně lacino inkasovaný gól, a k tomu doslova „do šatny“.

Necelé tři minuty po návratu ze šaten a Drobílkově zblokované střele jeden z bránících zadáků Štěchovic „zajel“ docela nešetrným šlapákem do Vojty, který v poločase nahradil Geržu. Bylo to uvnitř šestnáctky, faul se zdál být zcela zjevný, nicméně k druhé penaltě proti domácím se sudí neměl.

Jen o několik vteřin později se ale hráči v modrých dresech beztak radovali. Při obléhání domácí brány Suchan kolmou přihrávkou posunul míč Šanderovi, ten prodloužil na Vojtu, který nemohl střílet, a tak posunul balon doleva Drobílkovi. Přišel centr na malé vápno, zachytil jej Tvaroh, vystřelil, na čáře však odvrátil Kučera. Míč se odrazil ke Kubešovi, který stál přesně tam, kde bylo třeba a zblízka napálil balon do sítě: 1:2!

V 50.min. Suchan před vlastní lavičkou od levé postranní čáry krásně uvolnil do volného prostoru nabíhajícího Topola, ten odcentroval přesně ke vzdálenější tyči, kde Drobílek ve skluzu a z voleje posunul balon před bránu. Odsud Kubeš znovu z bezprostřední blízkosti zakončoval: 1:3! Oba jeho góly dělilo od sebe jen 122 vteřin.

V 55. min. po přímém kopu Volešáka J. Pek střelou z ostrého úhlu jen těsně minul vzdálenější tyč Šulcovy brány. O tři minuty později ale Volešák rozehrál zleva rohový kop a u vzdálenější tyče se prosadil v hlavičkovém souboji Kučera: 2:3.

V 62. min. centroval až téměř z levého rohu hřiště Drobílek a našel Suchana, který mohl Vyšehradu znovu získat dvougólové vedení, jeho ostrou ránu ale Vašák vyrazil! To byl jeden z klíčových momentů utkání. O čtyři minuty později centroval zprava Vojta a při domácím týmu stáli všichni svatí, protože balon, který odvracel O. Pek na roh, jen o centimetry neskončil vlastním gólem. Byl z toho roh, po němž hlavičkoval tísněný Opluštil  mimo tři tyče.

V tu chvíli se stále zdálo být pravděpodobnější, že spíš Vyšehrad přidá čtvrtý gól, než že domácí vyrovnají. Jenomže vyrovnali, protože hostující hráči pokazili ne moc složitou přihrávku na polovině domácích. Ti vyrazili hned do brejku, při němž nebyli natěsno bráněni, čehož stoprocentně využili: Michalec 3:3.

Pět minut před koncem utkání přišel na hřiště ke své premiéře v A-mužstvu dospělých útočník staršího dorostu Štěpánek, a po H. Geržovi a Vojtovi tak byl už třetím sedmnáctiletým fotbalistou Vyšehradu, který do tohoto utkání nastoupil.

Již v úterý 28. září (den státního svátku) v 10.15 hod. dopoledne čeká šemíky pražské derby: na Vyšehradě přivítají Loko Vltavín. V neděli 3. října od 10.30 v Plzni změří síly s tamním béčkem Viktorie.

Trenér Michal Švejda (Povltavská FA): „Vyšehrad byl silný na balonu, kombinačně výborný. Naštěstí jsme to v první půli nějak uhráli na 1:1, ale začátek toho druhého byl z naší strany hodně špatný. Musím hráčům poděkovat, že se za stavu 1:3 zvedli, bojovali, a dotáhli to k remíze. Po herní stránce byl Vyšehrad asi lepším týmem, ale my jsme dali do zápasu srdce, a přestože jsme udělali chyby, které nás stály inkasované branky, dokázali jsme i tak bodovat a jsme rádi za remízu.“

Asistent Ondřej Švejdík (Vyšehrad): „Cítíme všichni z výsledku zklamání. Ale nejen z něj, i z předvedené hry a přístupu k utkání, ve kterém jsme inkasovali jednoduché góly. Je to o odpovědnosti při standardkách, které jsme vinou vlastní laxnosti nezvládli. Tenhle zápas jsme měli vyhrát, tím spíš, když jsme vedli ve druhé půli 3:1, a měli jsme to pak už v klidu dohrát. Namísto toho jsme za stavu 3:3 dohrávali ve frustraci. V určitých fázích jsme hráli tak, jak hrát nechceme: přihrávky musí mít úroveň a funkčnost, abychom pak mohli hrát jednoduše směrem dopředu. Soupeři patří respekt a uznání za jeho bojovnost, chuť a zaujetí do hry, což byly aspekty, které nám v jistých úsecích hry chyběly. Proto to takhle dopadlo. Každý z nás si musí sám říct, co dělá špatně, ne koukat na to, co ten druhý neudělal, jak by měl. Již v úterý nás čeká derby s Vltavínem, a bez toho zaujetí pro hru a větší vůle po vítězství to nepůjde. To by měly být základní aspekty našeho výkonu.“

Povltavská fotbalová akademie – Slavoj Vyšehrad 3:3 (1:1)

ČFL (9. kolo), hráno v sobotu 25. září 2021 ve Štěchovicích. Branky: 45. Puchmertl, 59. Kučera, 74. Michalec – 49. a 51. Kubeš, 42. Suchan z pen. Střely na branku: 5:7. Střely mimo: 2:7. Soupeřem zblokované střely: 0:4. Rohy: 2:5. Ofsajdy: 2:5. Rozhodčí: Rejžek – Matyš, Kotalík. ŽK: J. Pek, Puchmertl, Novák – topol, Tokar. Diváků: 165.

Povltavská FA: Vašák – Lanc (59. Hodosi), Puchmertl, Kučera, Košata (40. Těžký) – Jakobovský – Nehoda, Michalec (81. Bicenc), Novák, J. Pek (59. O. Pek) – Volešák (81. Tompte). Trenéři Michal Švejda a (hrající asistent) Štěpán Kučera.

Vyšehrad: Šulc – Topol (86. Štěpánek), Opluštil, Tokar, Tvaroh – Šandera – Kubeš, Hroník (63. Matějíček), Suchan, H. Gerža (46. Vojta) – Drobílek. Na lavičce byli ještě připraveni brankář D. Gerža a dorostenci Linha a Procházka. Trenéři Jaroslav Klíma a Ondřej Švejdík.

Střelci branek Vyšehradu v sezoně 2021/22 (ČFL)