FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

U 19 hrála proti Slavií B vynikající zápas, jenomže zase prohrála: 1:2

13. 11. 2022

U 19 – Sedmnáct proher utrpěla v podzimní části České ligy staršího dorostu „devatenáctka“ Slavoje Vyšehrad a pokud byla v některém z těchto utkání opravdu hodně blízko minimálně tomu, aby jej zremizovala, pak to byly ty poslední dva na domácím hřišti, tedy s předposledním Tempem a první Slavií B. Jenomže i ty skončily porážkami, shodně 1:2. Zatímco v utkání s Tempem významně pomohli soupeři ke třem bodům rozhodčí, v podzimní derniéře to bylo vinou neproměňování gólových šancí hlavně ve druhém poločase. Za stavu 1:1 jich měli mladí šemíci čtyři, možná až pět, leč nezužitkovali žádnou z nich, takže znovu přišlo „nedáš – dostaneš“ a favorizovaní slávisté, přestože asi nepodali výkon podle svých představ, vstřelili druhý a vítězný gól.

„Devatenáctka“ Vyšehradu tak ztratila na podzim už pátý zápas, v jehož průběhu nad soupeřem vedla: předtím tomu tak bylo proti Liberci (vedení trvalo do 15. minuty), béčku Českých Budějovic (do 68. minuty), béčku Pardubic (do 58. minuty) a Tempu (do 48. minuty). Proti Slavii B trvalo vedení 1:0 do 38. minuty…

Naši starší dorostenci stráví zimní pauzu na posledním 20. místě tabulky skupiny A ČL U 19 s pouhými šesti body za vítězství nad Žižkovem a v Mladé Boleslavi.

Oproti předešlému utkání v Písku došlo na dvě změny v základní sestavě, kde Králíka s Průšou nahradili Cvoreň a Šoškič. Tým hrající v modrých dresech začal velmi dobře a bez přehnaného respektu vůči lídrovi soutěže. Již ve 3. min. po rohovém kopu hlavičkoval Gruntorád vedle, o čtvrt hodiny později se už ale radoval. V 17. min. byl Gruntorád faulován ve vápně hostí a sám proměnil penaltu: 1:0!

Ve 21. min. měl čistou gólovou šanci stoper Slavie B Zima, ale minul. Tři minuty nato předvedl domácí tým krásnou kombinaci, kdy Šoškič přihrál Šindlerovi, ten z pravé strany odcentroval a zleva nabíhající Klaban bez přípravy a z voleje vypálil: trefil bránu, ale gólman Rezek míč chytil.

Ve 38. min. prošel až příliš snadno domácí defenzivou Oskar Jelínek a vyrovnal na 1:1. Bývalý hráč Vyšehradu tak dal Vyšehradu a navíc na Vyšehradě zase gól: stejně jako před rokem, kdy díky jeho trefě zde vyhrála Slavia B 2:1.

Osm minut po změně stran předvedl zdařilý brejk po pravé straně hřiště Šoškič, vypálil z úhlu, ale přestřelil. Přesně v polovině druhé půle, po zpětné přihrávce zleva od Slapničky, zakončoval z malého vápna Monyč, jeho střelu k tyči ale Rezek za svá záda nepustil. To byla jasná šance a jedna z klíčových chvil zápasu.

V 70. min. rozehrál přímý kop Klaban a Holan hlavičkoval vedle brány Slavie B. Další příležitot, stejně jako ta následující, kdy se protlačil Slapnička z levé strany hřiště podél brankové čáry až před Rezka, dostal se ale k němu do tak těsné blízkosti, že už nestihl zakončit. Jen o minutu později se probil středem hostující defenzivy Holan, vypálil a jeho střela šla takřka do šibenice, ale připravený Rezek ji chytil. Na rozdíl od květnového vzájemného souboje v Horních Počernicích, kdy musel čtyřikrát vytahovat míč ze sítě po hattricku Matyáše Vojty a jedné brance Jakuba Štěpánka, tentokrát Rezek opravdu zazářil a byl hlavním strůjcem úspěchu svého týmu.

V 77. min. dal Jan Jinoch vítězný gól Slavie B na 1:2, a tak znovu přišlo všechno vniveč: veškerá snaha, nasazení i dostatek šancí, jež si Vyšehrad vypracoval…

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Změnili jsme rozestavení na 3 – 2 – 3 – 2, kde odehráli velmi dobrý zápas oba štítoví záložníci Cvoreň s Kefurtem. Taktika byla založena na brejcích, což se nám dařilo se střídavým úspěchem. V první půli jsme si vypracovali pár šancí a dostali se do vedení 1:0. O pár minut později jsme po krásné kombinaci a zakončení Klabana mohli dokonce zvýšit na 2:0, bohužel to nevyšlo. Pak jsme zbytečně vyklidili střed hřiště, a nechali se tak hrozně zatlačit. Slavia nás v té době přehrávala a vyrovnání na 1:1 bylo proto vyústěním obrazu hry. Ve druhé půli jsme měli hned několik velmi dobrých možností, jak znovu získat vedení na svoji stranu, navíc Slavia už nás nepřehrávala tak, jako ve druhé polovině první půle. Hra se vyrovnala, takže jsme nakonec zklamáni, že jsme neuhráli alespoň tu remízu. Zápasu by slušela víc a minimálně bod by si kluci za svůj výkon byli zasloužili. Odehráli opravdu kvalitní zápas, a bylo k tomu blízko. Škoda, že je konec první poloviny sezony, protože teď hrajeme lépe, než na jejím začátku. Bohužel ale nebodujeme. Vzhledem k odlivu mnoha hráčů, kteří nastupovali v základní sestavě, jsme čekali, že budou v této sezoně problémy, nakonec ale byly ještě větší než očekávání. V průběhu rozehraného podzimu jsme museli hledat náhradu dokonce i do brány za Pokorného, jenž v září, po deseti odehraných kolech, skončil. Až na konci podzimu se mužstvo srovnalo, kluci se fotbalově zlepšili. Nejvíc mě mrzí ztracený zápas s Tempem. Ještě do konce roku bychom chtěli odehrát zhruba tři přípravné zápasy.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – Slavia Praha B 1:2 (1:1)

15. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 13. listopadu 2022 na Vyšehradě. Branky: 18. Gruntorád z pen. – 38. Jelínek, 77. Jan Jinoch. Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 4:7. Soupeřem zblokované střely: 0:3. Rohy: 3:9. Ofsajdy: 0:1. Rozhodčí: Chládek – Nejedlo, Wulkan. ŽK: Wesolowsky, Fiker (oba Slavia B). Diváků: 60.

Vyšehrad U 19: Bedrník – Holan, J. Toman, Klaban (75. Králík) – Cvoreň, Kefurt (75. Průša) – Šindler (46. Klinka), Laštůvka (46. Slapnička), Monyč – Šoškič (69. Prýmas), Gruntorád. Na lavičce byl ještě připraven brankář Ženatý. Trenéři Dominik Gerža a Zdeněk Jaroš.

Slavia U 18: Rezek – Urban, Zima, Zamazal, Fiker – Podroužek (70. Březina) – Jan Jinoch, Steklý, Wesolowsky, Josef Jinoch – O. Jelínek (65. Slončík). Trenéři Šimon Honetschläger, Pavel Vyhnal, Petr Kostelník a Daniel Hlubuček.