FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

U 19 v premiéře: vinou mizerné první půle domácí porážka 2:3 s Chrudimí

08. 08. 2022

U 19 – Dorostenci Slavoje Vyšehrad vstoupili do nové sezony již tradičně zápasem na domácím hřišti. Zatímco ale v předchozích dvou ročnících České ligy U 19 premiéru zvládli, když předloni porazili 4:0 Kladno a loni 3:2 Příbram B, letos bohužel ne: v neděli 7. srpna podlehli 2:3 Chrudimi. Porážku měl na svědomí hlavně nezvládnutý první poločas.

Mladí šemíci prohrávali ještě v polovině druhé půle 0:3; pak se jim díky trefám Adama Šavela a Dominika Slapničky podařilo závěr utkání zdramatizovat, na vyrovnání už ale bohužel nedosáhli. Poslední střelu z kopačky Holana, z níž ještě mohlo vzejít vyrovnání na 3:3, zadáci Východočechů zblokovali, a uhájili tak své vítězství.

V porovnání s posledním zápasem minulé sezony proti Mostu, což bylo před sedmi týdny, se změnila základní sestava naší „devatenáctky“ na osmi místech (zůstali v ní jen Holan, Klaban a Monyč). Hodně chybělo samozřejmě pět hráčů ročníku 2004, z toho tři útočníci, kteří v létě získali angažmá v profesionálních klubech: Vojta, Peterka (oba Mladá Boleslav), Nedavaška, Procházka a Štěpánek (všichni Příbram).

Již po třech minutách hry byl odpískán Laštůvkovi faul ve vlastním vápně, chrudimský kapitán Straka ale penaltu neproměnil: trefil břevno!

Mladé šemíky to bohužel nijak „nenakoplo“ a Východočeši pokračovali v tlaku na domácí bránu. V 9. min. přišel polocentr – prostřela hostí z pravé strany, míč těsně před Pokorným bohužel jeden ze spoluhráčů tečoval, a brankář Vyšehradu jej tak neudržel, utekl mu do sítě: 0:1. Autor gólu Straka tím současně velmi brzy odčinil svoji zbabranou penaltu. V dalším průběhu hry ale Pokorný vychytal hostím několik vyložených šancí.

Modří se dostali k zakončení poprvé po čtvrthodině hry, Gruntorád přestřelil, vzápětí Holan trefil brankáře tlustého a dorážka Gruntoráda byla zblokována. Jenomže ve 25. min. rozehráli hosté z levé strany rohový kop a u vzdálenější tyče hlavičkoval pohodlně z malého vápna nikým neobsazený Vondrouš: 0:2.

Na druhé straně trestný kop Monyče zneškodnil chrudimský gólman, zatímco Laštůvka těsně přestřelil. Šanci měl vzápětí na sklonku první půle chrudimský Straka. Ten se ale znovu prosadil už čtyři minuty po zahájení druhé půle, kdy zpoza vápna trefil z otočky křížnou střelou přesně na zadní tyč: 0:3. Navíc o pět minut později jeho spoluhráč T. Tlustý trefil břevno.

V té chvíli už to vypadalo hodně zle, nicméně ze dvou možností – buď debakl, nebo drama v závěru – se naplnila ta druhá eventualita.

Zhruba po hodině hry se začala karta obracet, blízko ke vstřelení gólu byli Gruntorád i Monyč. V 62. min. Vondrouš fauloval ve vápně Slapničku, jenomže Monyč penaltu neproměnil: jeho střelu brankář Tlustý vyrazil a Toman z dorážky trefil břevno!

V polovině druhé půle Šavel vystihl nepřesnou rozehrávku hostující obrany a dal si záležet, aby střelu do odkryté brány nepokazil: 1:3! Šavel mohl také dát druhý gól, jeho hlavička ale směřovala do středu brány, Tlustý ji chytil a zneškodnil i některé další šance Vyšehradu.

Ve chvíli, kdy vypršela normální hrací doba, po Linhově pokusu zleva o zakončení a odraženém míči Slapnička trefil z hranice vápna k tyči a dal kontaktní gól: 2:3!

Času na vyrovnání zbylo už jen minimum, přesto si domácí tým stihl ještě vytvořit tlak a závar před chrudimskou bránou. Ve třetí minutě nastavení se téměř dostal k zakončení holan, jeho střelecký pokus ale ještě v zárodku zblokovali hráči hostí a vzápětí přišel závěrečný hvizd.

Svěřenci trenérů Dominika Gerži, Mirko Beuka a Zdeňka Jaroše nyní čekají dvě nesmírně těžká utkání venku: v neděli 14. srpna od 17 hodin v Rakové u Rokycan proti domácí „osmnáctce“ Viktorie Plzeň a pak ve středu 17. srpna od 12.15 hod. na Strahově proti „osmnáctce“ Sparty.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Popravdě čekali jsme, že vstoupíme do zápasu lépe, než tomu opravdu bylo. Vinou pasivity se nám nepodařilo ovládnout střed hřiště, nedokázali jsme odvracet standardky soupeře, a to včetně dlouhých vhazování. Byli jsme daleko od protihráčů, což se vše promítlo do průběžného stavu 0:3. Nakonec jsme prohráli jen těsně 2:3. Ve druhé půli jsme se přece jen zvedli, k čemuž dopomohli svojí aktivitou i střídající hráči. Nakonec tam byl ještě v nastaveném čase závar, z něhož mohlo vzejít vyrovnání na 3:3. Viselo na vlásku a je škoda, že se nám nepodařilo.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – MFK Chrudim 2:3 (0:2)

1. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 7. srpna 2022 na Vyšehradě. Branky: 68. Šavel, 90. (+1) Slapnička – 9. a 49. Straka, 25. Vondrouš. Střely na branku: 5:11. Střely mimo: 3:8. Soupeřem zblokované střely: 2:11. Rohy: 5:12. Ofsajdy: 1:2. Rozhodčí: Trska – Stránský, Maslov. Bez karet. Diváků: 60. Neproměněné penalty: 63. Monyč – 3. Straka.

Vyšehrad U 19: Pokorný – Králík (64. Lískovec), Linha, J. Toman, Šindler (75. Průša) – Laštůvka (46. Šavel), Klaban – Holan, Slapnička, Monyč (64. Romanishak) – Gruntorád (64. Karas). Na lavičce byli ještě připraveni brankář Pihera a Kazda. Trenéři Dominik Gerža, Zdeněk Jaroš a Mirko Beuk.

Chrudim U 19: J. Tlustý – Novák, Smutný, Vondrouš, T. Tlustý – Holub – Moc (64. Skohoutil), Pešek, Gerhart (64. Mec), Chichak – Straka. Trenéři Jan Zvolánek, Karel Svoboda a Michal Bakeš.