FC Slavoj Vyšehrad vs. FC Přední Kopanina
24. kolo Pražský přebor sobota 27.04.2024 10:15 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

U 19 vedla nad Táborskem 1:0, ale důležitý zápas nezvládla: padla 1:3

01. 05. 2022

U 19 – Prvomájový přímý souboj o sedmé místo tabulky skupiny A České ligy staršího dorostu „devatenáctka“ Slavoje Vyšehrad bohužel nezvládla. Nad Táborskem sice vedla gólem kapitána Matyáše Vojty 1:0, nicméně Jihočeši, přestože proměnili „pouze“ jednu ze svých dvou penalt, ještě před pauzou otočili vývoj skóre ve svůj prospěch a v závěru utkání potvrdili svůj velmi dobrý výkon a herní projev třetí brankou.

Devatenáctiletí šemíci navíc v polovině jarní části sezony museli nedobrovolně opustit své dosavadní postavení v horní polovině tabulky, protože klesli z osmé na devátou příčku.

Oproti předchozímu zápasu s Bohemians došlo ke třem změnám v základní sestavě: namísto brankáře Pokorného, Slapničky a zraněného Peterky se v ní objevili Lorenz, Mareš a Tomáš. Tým z města husitů začal zostra a už po necelých pěti minutách hry musel Lorenz „vytáhnout“ ze svého repertoáru jedinečný zákrok, když reflexivně vyrazil střelu Svatka zblízka. K odražwenému míči se dostal jeho spoluhráč Praveček, ale zblízka přestřelil. To byla hned v úvodu zápasu čistá gólová šance Táborska. V 9. min. měl další velkou příležitost hostí znovu Praveček, ale znovu těsně přestřelil. Minutu nato Lorenz zneškodnil Svatkovu střelu z trestného kopu.

Prakticky z protiútoku a ze své první vážnější akce udeřil domácí tým. Gerža střelou zpoza vápna napálil tyč, odražený míč získal Monyč, ten ještě brankáře Počinka nepřekonal, zato Vojta tvrdou ranou z malého vápna už ano: 1:0!

Ve 25. min. ale švýcarský forvard Táborska Mrsic přešel přes čtyři hráče Vyšehradu a nakonec byl faulován. Sám Mrsic z penalty střelou k tyči vyrovnal na 1:1.

O pět minut později rozhodčí odpískal další penaltový faul, tentokrát Procházkovi, navíc mu udělil žlutou kartu. K exekuci pokutového kopu se postavil opět Mrsic a tentokrát zvolil legendární panenkovský dloubák. Lorenz ale úmysl Švýcara vystihl, zachoval ledový klid, zůstal stát nehnutě na lajně, a tak v pohodě míč chytil do rukou. Byla to už pátá penalta v této sezoně, kterou 19letý brankář Vyšehradu zneškodnil – včetně přípravných zápasů (viz tabulka dole pod textem).

Domácí tým mohl jít podruhé do vedení poté, co se po rohovém kopu podařilo „vyrobit“ závar před bránou Táborska, jenomže gól z něj nevzešel. Vzešel zato bohužel a druhé straně hřiště: tři minuty před poločasem napřáhl zpoza vápna Svatek a na jeho tvrdou i umístěnou ránu k tyči Lorenz nedosáhl: 1:2.

Hned po zahájení druhé půle si vytvořil opět Svatek velkou gólovou šanci – rozhodně větší než tu, z níž dal krátce před pauzou gól. Jeho střelu ale domácí zadáci stihli zblokovat na roh. Po jeho rozehrání měl další vyloženou příležitost Mrsic, ale přestřelil Lorenzovu bránu.

Naopak v 53. min. zkusil vyrovnat tvrdou ranou z hranice vápna Vojta, ale Počinek vyrazil. Vzápětí zakončoval z Klabanova centru opět Vojta a domácí tým reklamoval, že byl u toho faulován stoperem Táborska Hornátem, penalta se však nekopala, hrálo se dál.

V 64. min.se po přihrávce od Nedavašky ocitl sám před Počinkem Štěpánek, z vyložené šance však minul jeho bránu. Vzápětí po autovém vhazování zakončoval pohotově Vojta, jenomže dobře postavený Počinek střelu opět vyrazil. Každopádně to byla druhá velká příležitost Vyšehradu ve druhé půli.

Tu třetí měl v 82. min. hlavičkující Nedavaška – hlavou v pádu minul. Možnosti srovnat skóre tak rozhodně byly, sportovní štěstí se ale v tomto důležitém zápase přiklonilo k soupeři.

V 87. min. Svatek falšovanou střelou okolo zdi trefil k tyči, Lorenz sice bravurně vyrazil, na dorážku Šplíchala už ale stačit nemohl: 1:3.

Svěřence trenérů Dominika Gerži a Mirko Beuka nyní čeká derby s Viktorií Žižkov. Hraje se v neděli 8. května od 10 hodin na hřišti Sokola Bílá Hora, kde mladí viktoriáni nalezli svůj dočasný azyl. Zbývá ještě sedm kol a vše se dá ještě zachránit, tedy uchovat pro Vyšehrad druhou nejvyšší dorosteneckou soutěž.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Na nejdůležitější zápas v této fázi jarní části sezony jsme bohužel nebyli připraveni tak, jak bychom být měli. Už takhle nám chybí dost hráčů vinou zranění či nemoci, a k tomu další nastoupili o den dříve v sobotních zápasech Vyšehradu. Mrzí mě to, protože na takový zápas, abychom v něm uspěli, je prostě nezbytné být stoprocentně připraven. Vstoupili jsme špatně do obou poločasů, pak jsme se díky vedoucímu gólu Matyho Vojty chytili, jenomže pak jsme chybovali v defenzivě, byla z toho penalta a vyrovnání na 1:1. Další penaltu soupeře už sice Péťa Lorenz chytil, nicméně nakonec se bohužel naplnily mé obavy z toho, co už jsem zmínil: hodně kluků je na marodce, někteří i dlouhodobě, další pak hrají současně víc zápasů. Ve druhé polovině jara nás čekají další těžká utkání, tak se s tím musíme poprat.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – FC Táborsko 1:3 (1:2)

23. kolo České ligy staršího dorostu, hráno v neděli 1. května 2022 na Vyšehradě. Branky: 10. Vojta – 26. Mrsic, 42. Svátek, 87. Šplíchal. Střely na branku: 7:8. Střely mimo: 4:5. Soupeřem zblokované střely: 10:6. Rohy: 10:4. Ofsajdy: 0:0. Rozhodčí: Dohnal – Kotalík, Stránský. ŽK: Lorenz, Procházka – Praveček, Švec. Diváků: 60.  Ve 30. min. neproměnil Mrsic (Táborsko) penaltu.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Mareš (82. Lískovec), Procházka, Nedavaška – Tomáš (46. Kazda), J. Toman (75. Šavel) – Monyč (82. Karas), H. Gerža, Klaban – Vojta, Štěpánek. Na lavičce byl ještě připraveni brankář Pokorný. Trenéři Dominik Gerža a Mirko Beuk.

Táborsko U 19: Počinek – Kupka (70. Koutek), Hornát, Mejta, Pánek – Kotrč, Švec – Šplíchal (89. Matoušek), Svatek, Praveček – Mrsic (83. Fuka). Trenéři Milan Polívka, Miroslav Zeman a Pavel Průša.

Petrem Lorenzem zneškodněné penalty v této sezoně

PRVNÍ: 3. července 2021 v přípravném utkání mužů Velvary–Vyšehrad (komb. tým A+B) 4:3

DRUHÁ:  22. září 2021 v zápase České ligy U 19 Vyšehrad–Bohemians 3:1

TŘETÍ:  22. ledna 2022 v přípravném zápase U 19 Dukla B–Vyšehrad 3:0

ČTVRTÁ:  29. ledna 2022 v přípravném zápase mužů Vyšehrad A–Český Brod 3:0

PÁTÁ:  1. května 2022 v zápase České ligy U 19 Vyšehrad–Táborsko 1:3