ČAFC Praha vs. FC Slavoj Vyšehrad
7. kolo Pražský přebor sobota 21.09.2024 10:30 K vodě 3186, 106 00 Praha 10-Záběhlice

Derniéra: porážka s Pragou B 2:3, juniorka padla počtvrté za sebou

16. 06. 2024

„B“-muži – Zatímco áčku Slavoje Vyšehrad nevyšel ve finiši sezony jen závěrečný zápas, a stálo jej to druhé místo v konečné tabulce přeboru, béčko prohrálo ve finiši hned čtyřikrát za sebou. …A nestálo ho to prakticky nic. Jen umístění na sedmé příčce konečné tabulky skupiny B pražské I. B třídy, takže skončilo osmé.

Poslední zápas sezony v pražské I. B třídě přinesl výsledek Vyšehrad B – Praga B 2:3, když za domácí tým skórovali dva 18letí hráči Dieudonné Ahizan a střídající Patrik Macek. Byl to zvláštní zápas. Rezerva šemíků jej určitě neodflákla, soupeři z Vysočan šlo ale o všechno, musel vyhrát, aby se zachránil v soutěži, a bylo to na jeho mimořádném nasazení znát. Hosté určitě nebyli fotbalově lepší, v jejich prospěch však rozhodl hlavně větší důraz a zanícení v koncovce, v tom byl mezi oběma týmy značný rozdíl.

Pozoruhodné a v současnosti už málokdy vídané však bylo hlavně to, jak Praga B zápas o své bytí a nebytí odehrála; soustředila se totiž stoprocentně jen na vlastní výkon a na nic jiného. Takže žádné diskuze s rozhodčím ve snaze si něco vyhádat, žádné poznámky, natož pak nějaké emotivní výlevy, invektivy či provokace vůči hráčům soupeře a jeho lavičce, nic takového, co je dnes v důležitých utkáních zcela běžné. Kdyby za nic jiného, tak za maximálně sportovní a nekonfliktní chování si Praga B zasloužila uspět.

Oproti předešlému utkání v Čakovicích došlo na čtyři změny v základní sestavě naší juniorky, kde Škopa, Přecha, Habora a Nechepurenka nahradili tentokrát Holub, Kylar, J. Klíma mladší a Schrank. Domácí tým začal velmi dobře: ve 12. min. kapitán J. Klíma mladší převzal míč od Schranka, posunul na Ahizana a ten trefil do šibenice: 1:0! Ahizan tak dal na jaře svůj už 16. gól, z čehož bylo pět za béčko mužů, jeden za U 19 a deset za U 18. V 19. min. mohl zvýšit Schrank, ale minul bránu.

Po půlhodině hry rozehrál T. Veselý rohový kop a na malém vápně se prosadil střelou bez přípravy E. Veselý: 1:1. Pět minut nato dal gól kapitán hostí Jaroš, byl mu však odmáván ofsajd. Vynahradil si to za pouhé dvě minuty: Jaroš střelou pod břevno dal na 1:2. Ve 43. min. po rohu Korger hlavičkoval těsně nad, V úplném závěru první půle D. Holan rozehrál zleva přímý kop a u vzdálenější tyče napálil balon z voleje do sítě Šavel, vyrovnávací gól ale vinou ofsajdu neplatil.

V 56. min. po rohou mohl vyrovnat Klinka, hlavičkoval nad. Další pokus Klinky v podobě štiplavé střely vyrazil brankář Janda. V polovině druhého poločasu pak Kefurt našel Klinku a ten Macka, který si naběhl z pravé strany před bránu hostí a přeloboval Jandu: 2:2!

Vyrovnaný stav trval jen pět minut. V 73. min. T. Veselý rozehrál zprava rohový kop a Jaroš hlavičkoval zblízka na 2:3, což byl také rozhodující moment utkání. Branky inkasované po rohovém či přímém kopu, kdy protihráč nerušeně a nikým neatakován hlavičkuje z malého vápna – to je opravdová „specialita“ Vyšehradu. Takhle dostala v letošní sezoně spoustu gólů nejen juniorka, ale také áčko mužů i dorostenci. Obranné standardky naše týmy nezvládají.

V 80. min. po zpětné přihrávce od Ahizana mohl vyrovnat v poli hrající brankář Ženatý, který byl na hřišti teprve dvě minuty, střelou bez přípravy a navíc v částečné tísni však minul bránu hostí.

Ještě v 89. min. po rohovém kopu Macek dělovkou ohrozil bránu hostí, vyrovnávacímu gólu však zabránil hráč Pragy B Špaček, kterého míč doslova praštil do zad, a zmařil tak jeho cestu do sítě. Tenhle moment měl pro mužstvo z Prahy 9 a jeho šestičlenný realizační tým cenu zlata, odvrátil tím remízu a tím i sestup do II. třídy.

B-mužstvo Vyšehradu prohrálo červnový poslední zápas sezony poprvé po osmi letech: předtím se tak stalo v roce 2016.

Slavoj Vyšehrad B – TJ Praga B 2:3 (1:2)

16. kolo pražské I. B třídy (skupina A), hráno v neděli 16. června 2024 na Vyšehradě. Branky: 12. Ahizan, 68. Macek – 37. a 73. Jaroš, 30. E. Veselý. Střely na branku: 7:6. Střely mimo: 3:7. Soupeřem zblokované střely: 2:0. Rohy: 6:5. Ofsajdy: 3:5. Rozhodčí: Plášil – Plzák, Čikara. ŽK: Kefurt – Stolař. Diváků: 35.

Vyšehrad B: Švábenický – Holub (46. A. Frank), Kylar, Kefurt, Borský – Klinka, Šavel (78. Ženatý), J. Klíma ml., D. Holan (58. Šíma) – Ahizan, Schrank (46. Macek). Trenér Jaromír Jindráček.

Praga B: Janda – Förster, Přída, Sedláček, Ostapiv (25. Špaček) – Korger – Němeček (70. Stolař), E. Veselý, T. Veselý (89. Fenton), Jaroš (89. Daněček) – Mazanec (70. Procházka). Trenéři Lukáš Paiskr, Pavel Kovacsik, Jakub Daněček a Miroslav Buk.