ABC Braník vs. FC Slavoj Vyšehrad
23. kolo Pražský přebor sobota 20.04.2024 10:15 Za Mlýnem 1774, Praha 4-Braník

Trumfové eso na závěr: střídající Čvančara rozhodl utkání s Vlašimí!

26. 10. 2019

„A“-muži – Po týmech Sokolova a Varnsdorfu fotbalisté Slavoje Vyšehrad zdolali na Strahově i třetího soupeře z dolní části tabulky FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. V sobotu 26. října 2019 zde porazili 2:1 Vlašim, připsali si celkově čtvrté vítězství, přesto zůstali na 12. místě druhé nejvyšší soutěže.

Šemíci se ujali vedení v nastaveném čase prvního poločasu zásluhou trefy Milana Nitrianského z penalty, tu však kopala čtvrt hodiny před koncem utkání také Vlašim a vyrovnala 1:1. Za dalších pět minut přišel na hřiště v roli střídajícího hráče nejlepší střelec Vyšehradu Tomáš Čvančara, který v předešlých šesti zápasech vinou zranění absentoval. Pouhých šest minut pobytu na strahovském pažitu mu stačilo, aby dokonale splnil roli žolíka či spíš trumfového esa: v 86. minutě dal totiž vítězný gól, a rozhodl tak tento nesmírně důležitý zápas ve prospěch našeho mužstva.

Oproti předchozímu utkání s Jihlavou učinili trenéři jednu změnu v základní sestavě, kde zraněného L. Veselého nahradil uzdravený Pouček a postavil se na pravý kraj záložní řady. Jak se dalo už předem odhadnout, oba týmy, vzhledem k důležitosti utkání, hrály obezřetně s prioritní snahou neudělat chybu v defenzivě. Až po deseti minutách hry viděli diváci první pokus o zakončení, Verner ale vysoko přestřelil. Mezi 24. a 27. min. se dostal k jedné střele a jedné hlavičce i hrotový útočník Mashike, šlo však spíš jen o pološance.

Potom zahrozili také hosté, nicméně Jakubov při svém hlavičkovém pokusu fauloval Jablonského, zatímco centr Janušky proletěl domácí šestnáctkou, aniž by někdo z hráčů dokázal balon zasáhnout. Ve 36. min. se už ale Januška chytal za hlavu, vědom si faktu, že mohl dát gól – jeho střelu brankář Otáhal vyrazil.

Ve 42. min. hráči Slavoje konečně předvedli velmi hezkou kombinační akci, na jejímž konci byl Mashike, střelou bez přípravy ale přestřelil. Už nastaveném čase první půle Broukal fauloval ve vápně Laňku a Nitrianský s přehledem proměnil penaltu: 1:0! Byla to současně první střela domácího týmu na Řehákovu bránu.

Na začátku druhé půle rozehrával dvě standardky Verner: nejprve po jeho rohovém kopu to zkusil z voleje Šandera, ale vysoko přestřelil, poté proletěl balon z Vernerova trestného kopu těsně kolem vzdálenější tyče do zámezí. Hosté kontrovali dvěma pokusy Plachého.

Přesně po hodině hry poslal Šandera ze „svého“ prostoru křížný pas doleva na Drobílka, ten odcenztroval před bránu, kde našel hlavičkujícího Mashikeho, jenomže konžský forvard netrefil prostor mezi třemi tyčemi. I tak to ale byla slibná příležitost, jak těsné vedení pojistit.

Naopak v 65. min. Brazilec Dias, jenž byl na hřišti teprve čtyři minuty, bombou do středu brány prověřil stabilitu Otáhala, ten však odolal a hodně štiplavý míč vyrazil. A poradil si i s další ostrou ránou, jejímž autorem byl vlašimský kapitán Janda.

V 75. min. však dopadl minisouboj těchto dvou hráčů obráceně, tedy ve prospěch Jandy. Otáhalovi byl odpískán faul na něj, a tak výhodu penalty měli i hosté. Dias z penalty vyrovnal: 1:1.

Šemíci rychle zvedli hlavy opět nahoru a už o minutu později Laňka tvrdou střelou k tyči prověřil Řehákovy schopnosti. Dvě minuty nato to zkusil Laňka centrem do vápna, ale nikdo v něm míč nezasáhl.

V 80. min. trenéři Veselý s Pařízkem poslali na hřiště Čvančaru s jasným úkolem zápas rozhodnout, a přesně to také splnil. Mezitím měl ale ještě příležitost hostující Jakubov, jehož střelu po zemi však Otáhal zneškodnil, a tak se hrotový útočník Vlašimi jen chytil za hlavu.

V 85. min. Laňka posunul míč Mashikemu, ten odcentroval před bránu a Čvančara ve skluzu poslal balon do sítě: 2:1! Byl to jeho šestý gól v letošním ročníku F.NL, především ale znamenal tři body pro Vyšehrad. V 85. min. ještě běželi Čvančara s Mashikem sami ve dvou na brankáře Řeháka, jenomže se vystavili do ofsajdu. Na vítězství Slavoje to ale už nic nezměnilo.

V dalším utkání 14. kola F:NL nastoupí fotbalisté Vyšehradu v pátek 1. listopadu na stadionu Zbrojovky Brno. Utkání se bude hrát od 19 hodin.

Trenér Vyšehradu Roman Veselý: „Pro nás strašně těžké utkání, a to hlavně na psychiku. Viděli jsme předchozí utkání Vlašimi, kdy byla proti Hradci Králové lepším týmem, a to hlavně do poločasu. Chtěli jsme proto udržet vlašimskou ofenzivu na uzdě, jenomže první poločas byl z naší strany dost špatný, a to jednak vinou naší velké nervozity, jednak kvůli dobrému výkonu soupeře. Dostávali jsme ho do hry především tím, že jsme ztráceli spoustu míčů. Tohle sice nebylo dobré, ale závěr nás vysvobodil, vedli jsme v poločase 1:0, ale pak přišla penalta i na druhé straně, která nás hodně opařila. V tu chvíli se zápas lámal, ale naštěstí jsme vytáhli z lavičky žolíka v podobě Tomáše Čvančary, který ukázal, jak se mají situace v pokutovém úzrmí řešit. Jsem za to rád, protože tíha zodpovědnosti byla opravdu značná, a na hráčích to bylo také vidět.“

Trenér Vlašimi Daniel Šmejkal: „Samozřejmě jsme zklamáni, protože zápas o šest bodů jsme prohráli. Pětatřicet minut jsme přitom hráli velmi dobře, to, co jsme chtěli. Do té doby jsme měli utkání pod kontrolou, pak ale začal být Vyšehrad o něco lepší, a vzešel z toho pokutový kop. Domácí už za stavu 1:0 lépe vstoupili do druhé půle, nám však pomohla střídání a vyrovnali jsme rovněž z penalty. Od té chvíle byla psychická výhoda na naší straně a vytvořili jsme si i několik nadějných situací, které jsme neproměnili. Pak jsme udělali hrubou individuální chybu a soupeř dal vítězný gól. Nehrajeme špatná utkání, bohužel ale právě ty individuální chyby děláme v klíčových momentech, a to rozhodlo i v tomto utkání, takže Vyšehrad nakonec zvítězil zaslouženě.“

Slavoj Vyšehrad – SB Vlašim 2:1 (1:0)

13. kolo F:NL, hráno v sobotu 26. října 2019 na Strahově. Branky: 45. (+2) Nitrianský z pen., 86. Čvančara – 75. Dias z pen. Střely na branku: 3:9. Střely mimo: 8:5. Soupeřem zblokované střely: 1:2. Rohy: 11:6. Ofsajdy: 2:0. Rozhodčí: Lerch – Vitner, Leška. ŽK: Pouček, Verner, Kozel, Laňka – Svoboda, Janda, Blecha. Diváků: 150.

Vyšehrad: Otáhal – Šandera, Nitrianský, Švejdík, Jablonský – Verner, Kozel – Pouček (80. Čvančara), Drobílek, Laňka (89. Vejvar) – Mashike. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Dočekal, Drozda, Mareš, Alexandr a Rataj. Trenéři Roman Veselý a Oldřich Pařízek.

Vlašim: Řehák – Kadlec, Breda, Broukal, P. Pilík – Průcha, Svoboda (72. Blecha) – Plachý (61. Dias), Januška, Janda (80. Jandera) – Jakubov. Trenéři Daniel Šmejkal a Vasil Boev.

Střelci branek Vyšehradu ve F:NL a Mol Cupu