FC Slavoj Vyšehrad vs. Sokol Kolovraty
20. kolo Pražský přebor pátek 29.03.2024 12:30 Slavoj Vyšehrad UMT, ul. Mikuláše z Husi

U 19 zvítězila 5:2: Vyšehrad dal přitom sedm gólů a Sokolov žádný

12. 09. 2021

U 19 – Fotbal přináší lecjaké paradoxy a kuriozity, tak jako například v neděli 12. září dopoledne na Vyšehradě. Pokud je tři čtvrtiny průběhu utkání výsledek na vážkách, není to zrovna obvyklé pro to, v němž jedno z mužstev vstřelí sedm branek a druhé žádnou. A přesně tak se tentokrát stalo.

Naše „devatenáctka“ vedla v poločase nad svými sokolovskými vrstevníky 2:0, po změně stran si však dala dva vlastní góly, a rázem byl stav 2:2. Odpor západočeského soupeře pak svěřenci trenéra Dominika Gerži definitivně zlomili až v poslední čtvrtině zápasu. Do té správné, tedy sokolovské sítě, se postupně trefili Vasil Monyč, Matěj Zdobnický, Šimon Linha (na snímku) z penalty, střídající Jakub Štěpánek a Matyáš Vojta. Naše U 19 se díky tomu vrátila z devátého na osmé místo České ligy staršího dorostu.

Oproti předchozímu zpackanému utkání v Benešově došlo ke třem změnám v základní sestavě, kde brankáře Borku, Štěpánka a Peterku nahradili Lorenz, Slapnička, a Monyč. V případě obou útočníků, tedy Štěpánka a Peterky, to však bylo vynuceno zdravotními důvody.

Mladí šemíci začal velmi aktivně, již ve 3. min. po faulu na Monyče Gerža prověřil z trestného kopu brankáře Fialu, ten vytěsnil míč na roh. Vzápětí se po autovém vhazování dostal k zakončení Vojta, jeho první střela byla zblokována a druhá letěla příliš vysoko. V 10. min. po Geržově rohovém kopu Vojta pálil přímo z voleje a trefil brankáře hostí.

V polovině první půle to už ale vyšlo. Po akci Vu Chunga se snažil zakončovat opět Vojta, svým důrazem vyvedl z míry brankáře Fialu, který tak vyrobil hrubku a nejmladší hráč mužstva naší U 19 Monyč toho využil, aby načal skóre: 1:0!

Trvalo jen minutu a přišel druhý gól. Vojta z levé strany ostrou ranou napálil tyč a Zdobnický, jenž si v tomto utkání navlékl kapitánskou pásku, se postaral o dorážku: 2:0!

Až ve 32. min. se Západočeši dostali poprvé k ohrožení Lorenzovy brány. Kavka pálil z trestného kopu do zdi a při dorážce přestřelil. Ve 37. min. po dalším Geržově rohu hlavičkoval ve velmi dobré pozici Slapnička, ale minul. Z protiútoku rovněž těsně minul Čížek. Ve 40. min. vyrobila domácí obrana při rozehrávce velkou hrubku, po níž se Kavka ocitel zcela sám před Lorenzem, ten ale jeho střelu bravurně vyrazil! Tři minuty nato si Lorenz poradil s další nebezpečnou střelou Kavky k tyči.

Pět minut po změně stran si vyzkoušel trestný kop netradičně Vojta, ale přestřelil. V 63. min. chtěl Linha přiťuknout míč hlavou Lorenzovi, ale dopadlo to tak, že balon se doplazil pomalu do sítě: vlastní gól a 2:1. Po hodině hry potom Kavka rozehrál zleva rohový kop a falšovaný centr si srazil Lorenz na tyč, od níž se odrazil do sítě: 2:2. Pravdou ale je, byl při tom účinně tísněn protihráči.

Vyrovnaný stav trval jen tři minuty. Vojtovu střelu v 63. min. vyrazil brankář Fiala, k dorážce se dral Nedavaška, toho ale skosil Sedláček a Linha z penalty znovu získal Vyšehradu vedení: 3:2!

V 87. min. Gerža na levé straně hřiště kolmou přihrávkou nastartoval Štěpánka (na hřišti byl teprve deset minut), který se rychle rozhlédl, zorientoval a dokonale přesným lobem přehodil sokolovského brankáře: 4:2! Byl to neobyčejně atraktivní gól.

V 73. min. si Vojta sám vybojoval míč na pravé straně hřiště a střelou z úhlu po zemi završil skóre: 5:2! Byl to jeho pátý podzimní gól za U 19 (před rokem však dal sám v utkání se Sokolovem čtyři góly). O čtyři minuty později mohli hosté snížit, ale Sedláček trefil tyč brány Lorenze. V 90. min. už byl dokonce překonán, ale na čáře odvrátil balon Procházka.

V dalším utkání naši U 19 čeká v neděli 19. září prestižní derby na Motorletu. Výkop je v 10 hodin.

Trenér U 19 Dominik Gerža: „Za situace, kdy jsme nečekaně ztratili předchozí zápas v Benešově, pro nás byly tři body prioritou, a to jsme splnili. Zápas se Sokolovem jsme přitom mohli rozhodnout a mít klid již po úvodních dvaceti minutách, kdy jsme soupeře do ničeho nepustili, jenomže jsme neproměňovali šance. Je to všechno v hlavách hráčů: pokud pak postupně poleví a chtějí hrát na údržbu, projeví se to hned na obrazu hry i skóre. Ve druhé půli jsme pak sami darovali soupeři šance – vlastně ne, my jsme je využili za něj… O to hůř se nám pak hrálo, naštěstí ale trval stav 2:2 jen tři minuty a znovu jme šli do vedení, které jsme pak ještě navýšili. Česká liga staršího dorostu je vyrovnaná, kdekoliv a s kýmkoliv se dá získat i ztratit.“

U 19: Slavoj Vyšehrad – Baník Sokolov 5:2 (2:0)

5. kolo České ligy staršího dorostu, hráno 12. září 2021 na Vyšehradě. Branky: 23. Monyč, 24. Zdobnický, 63. Linha z pen., 67. Štěpánek, 73. Vojta – 56. vlastní Linha, 60. vlastní Lorenz. Střely na branku: 12:6. Střely mimo: 6:9. Soupeřem zblokované střely: 5:2. Rohy: 7:8. Ofsajdy: 3:1. Rozhodčí: Stieber – Andras, Stěhule. ŽK: Linha, H. Gerža, Štěpánek – Hašek, Kavka, Peška. Diváků: 50.

Vyšehrad U 19: Lorenz – Nedavaška (82. Mareš), Stýblo (82. Lískovec), Linha, Procházka – Zdobnický, Slapnička (75. Šrejber), H. Gerža, Monyč (75. Klaban) – Vu Chung Hieu (57. Štěpánek), Vojta. Na lavičce byl ještě připraven brankář Borka. Trenér Dominik Gerža.

Sokolov U 19: Fiala – Hašek, Kraus, Ferko, Pečinka – Pluhař (46. Švagr), Kraclík (46. Sedláček) – Černý (73. Robausch), Čížek, Peška (78. Jesipčuk) – Kavka. Trenéři Karel Tichota a Radek Čížek.